Medya ve iletişim

Yavaşlayan Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Android telefon açılış süresi hızlandırma nasıl yapılır?

Android cihazınızı belirli aralıklarla kapatıp açmak oldukça faydalı olabilir. Bu işlem, hem arka planda çalışan uygulamaları kapatır hem de ön belleği temizleyerek telefonu hızlandırabilir. Ancak telefonun başlatılması normalden uzun sürüyorsa, açılış süresini optimize etme zamanı gelmiş olabilir.

Android güncellemelerini kontrol edin

Android modellerinin en büyük sorunlarından biri, eski versiyonların destek almamasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı eğer telefonunuza sunulmuş bir güncelleme varsa kurmanızı öneriyoruz.

  • Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım 2: Sistem > Sistem güncelleme’ye dokunun.
  • Adım 3: Güncelleme varsa ekranda gösterilir. İndirip kurabilirsiniz.
Android telefon ekranında yeşil dikey çizgi görünmesi sorunu nasıl çözülür?

Android telefon ekranında yeşil dikey çizgi görünmesi sorunu nasıl çözülür?

Telefon ekranında yeşil dikey çizgi çıkıyor sorunu nasıl çözülür? Donanım ve yazılımsal olarak yapabileceklerinizi listeledik.

Açılışta çalışan uygulamaların verilerini temizleyin

Android cihazınızda çeşitli uygulamaları kullandıkça geçici dosyalar birikir ve her açılışta cihazınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu yüzden RAM tüketen uygulamaların önbelleğini ve verilerini düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Ayarlar > Uygulamalar’a giderek başlangıçta çalışan uygulamaları tespit edin. Ardından “Önbelleği Temizle” veya “Verileri Temizle“ye dokunun. Bu; depolama alanını boşaltarak açılış süresini hızlandıracaktır. Ancak kayıtlı verilerinizin silineceğini de unutmayın.

Animasyonları Devre Dışı Bırakın

Animasyonlar, Android cihazınızı görsel olarak daha ilgi çekici hale getirebilir. Ancak işlemciyi de yoracağı için açılış süresinin uzamasına yol açabilir. Animasyonları azaltmak veya devre dışı bırakmak, önyükleme süresinde önemli bir artış sağlayabilir.

  • Adım 1: Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ne gidin. (görünmüyorsa etkinleştirin)
  • Adım 2: “Çizim” bölümüne gidin.
  • Adım 3: Pencere ve geçiş animasyonlarını ayarlayın veya tamamen kapatın.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Kullanılmayan uygulamaları kaldırmak açılış süresini optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bazı uygulamalar, önyükleme işlemini yavaşlatarak arka planda sürekli çalışabilir. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçerek “Kaldır”a dokunun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu