Medya ve iletişim

NVİDİA ZORLANIYOR…

Ekran Kartı Satışları Düştü, Nvidia Zorlanıyor

Hem ekonomik şartlar hem de pandemi döneminin geride kalması firmalar üzerinde büyük bir etki bırakacak gibi duruyor. Hali hazırda Intel, AMD ve Nvidia yılın geri kalanında gelir ve satış tahminlerini revize ederek kendilerini hazırlamaya çalışıyor. Bununla birlikte Nvidia ve Intel, gelir kaybı yaşamayı beklerken küresel ekran kartı satışlarının da yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Intel ve Nvidia zorlanıyor

Intel tarafında ikinci çeyrek zorlu bir şekilde geçilmişti ve süreç zorlu devam edecek gibi duruyor. Firma gelirlerinde 8 ile 11 milyar dolar arasında bir azalma bekliyor. Ek olarak yıllık gelir hedefi de 65 – 68 milyar dolar seviyesine düşürülmüş durumda. Intel ayrıca PC satışlarında da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10’luk bir düşüş olacağını tahmin ediyor. Bu durum aslında süpriz değil zira COVID pandemisiyle yapay olarak artan talep artık hızlı bir şekilde normal haline dönüyor.

Nvidia tarafında da işler parlak değil. Hem pandemi sonrası azalan talep hem de yılın başlarında yaşanan büyük kripto para çöküşü yeşilli takımı darbe vurmuş durumda.Tayvanlı grafik kartı tedarikçileri, 2022 sevkiyatlarının yüzde 40-50 arasında düşeceğini tahmi ediyor. Bunun yanında kaynaklar, Nvidia’nın gelirinin “hayal gücünün ötesinde bir hızla” düşebileceğini aktarıyor.

Apple ve AMD’de işler yolunda

Diğer üreticiler satışlarını yükseltmek için mücadele verirken AMD ve Apple bir şekilde sekötürn genelinde bu sorunlardan sıyrılmayı başarmış gibi duruyor. Üst üste finansal çeyrek sonuçlarında rekor büyüme yakalayan AMD, yılın ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 70 artırmayı başardı. Veri merkezleri tarafında Intel’den çalınan pazar paylar, Ryzen işlemcilerin başarısı ve Xilinx’in satın alınması bu gelirlerin temelini oluşturuyor. Buna rağmen AMD, satış kaybı beklentisini yüzde 7-9’dan yüzde 14-16 seviyesine yükseltti fakat kırmızılı takım, yılın üçüncü çeyreğinde gelirlerde hafif artış görmeyi beklemekte.

Apple ise Macbook tarafında ciddi bir büyüme yakalamış durumda. Yıl içerisinde 28 milyon adet satış ile bir rekor kırılacağı düşünülüyor. Intel halen daha pazarın neredeyse yüzde 80’ine sahipken Apple’ın kendi M1 ve M2 çiplerini üretmeye başlamasıyla başka bir büyük müşterisini daha kaybetmişti.

Tüketici elektroniği tarafında tek zorlanan firmalar elbette bununla sınırlı değil, Lenovo, HP, Asus ve Dell gibi firmalar da satışlarında genel bir düşüş beklemekte.

Graphics Card Sales Fall, Nvidia Struggles

Both the economic conditions and the end of the pandemic period seem to have a great impact on companies. Currently, Intel, AMD and Nvidia are trying to prepare themselves by revising their revenue and sales forecasts for the rest of the year. However, while Nvidia and Intel expect to experience revenue losses, global graphics card sales are expected to drop by 50 percent.

Intel and Nvidia are struggling

The second quarter was a tough one for Intel and it looks like it will continue to be a tough one. The company expects a decrease in revenues between 8 and 11 billion dollars. In addition, the annual revenue target has been reduced to 65 – 68 billion dollars. Intel also predicts a 10 percent decline in PC sales compared to last year. This comes as no surprise, as demand, artificially boosted by the COVID pandemic, is now rapidly returning to normal.

Things are not bright on the Nvidia side either. Both the declining demand after the pandemic and the massive cryptocurrency collapse earlier in the year have hit the green team. Taiwanese graphics card suppliers estimate that 2022 shipments will fall between 40-50 percent. In addition, sources say Nvidia’s revenue could fall “at a pace beyond imagination”.

Apple and AMD are on track

While other manufacturers are struggling to increase their sales, AMD and Apple seem to have somehow managed to avoid these problems across the industry. AMD, which has achieved record growth in consecutive financial quarters, managed to increase its revenues by 70 percent in the second quarter of the year. The market shares stolen from Intel on the data center side, the success of Ryzen processors and the acquisition of Xilinx are the basis of these revenues. Despite this, AMD has raised its sales loss forecast from 7-9 percent to 14-16 percent, but the team in red expects to see a slight increase in revenues in the third quarter of the year.

Apple, on the other hand, has achieved serious growth on the Macbook side. It is expected to break a record with 28 million units sold during the year. While Intel still has almost 80 percent of the market, it lost another major customer when Apple started producing its own M1 and M2 chips.

Of course, this is not the only company struggling on the consumer electronics side; Lenovo, HP, Asus and Dell are also expecting a general decline in sales.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu